GENÇ İLTER

“19 Mayıs- Özel”

“19 Mayıs- Özel”
Reklam

Merhaba Sevgili Genç İlter Okurları…

Geçtiğimiz hafta boyunca yaptığımız mini bilgi yarışmalarının yanıtlarını bir “sosyal sorumluluk projesi adımı” olarak bugün, yani  19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramımız’da ve kuruluşumuzun 2. yıl dönümünde sizlerle paylaşmak istedik. Bu özel günde bizlerin yanında olduğunuz için, yazılarımızı okuyup değerli yorumlarınızı bizlerle paylaştığınız için ve desteklerinizi esirgemediğiniz için teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Sevgiler…

GENÇ İLTER EKİBİ

 

Hangisi Hayao Miyazaki filmi değildir?

-Grave of the Fireflies (Spirited Away, Princess Mononoke, My Neighbour Totoro; Miyazaki filmleridir.)

Türkçe’ye “Ateşböceklerinin Mezarı” olarak çevrilen animasyon filmi Grave of the Fireflies, Isao Takahata’ya aittir.

 

Resimde görülen Guernica Tablosu kime aittir?

-Pablo Picasso

Guvernica, Pablo Picasso’nun 1937 yılında yaptığı İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanya’sına ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan 1937’de İspanya’nın Guvernica şehrini bombalamasını anlatan anıtsal tablosudur.

 

Kuzey Kore’nin başkenti hangisidir?

-Pyongyang

Pyongyang, Kuzey Kore’nin başkenti ve en büyük şehridir. Şehir Taedong Nehri üzerinde yer almaktadır. Rakımı 38m’dir.

Güney Kore’nin başkenti ise, Seul’dür.

Hangi ilimiz Akdeniz Bölgesi’nde değildir?

-Muğla (Osmaniye, Hatay, Burdur; Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır.)

Muğla, Ege Bölgesi’nde Ortaca, Dalaman, Köyceğiz, Fethiye, Marmaris, Milas, Datça ve Bodrum gibi tatil yöreleri ile ünlü bir ilimizdir.

 

Hangi anayasa/anayasal belgenin tarihi yanlıştır?

-1826 Islahat Fermanı (1876 Kanun-u Esasi, 1839 Tanzimat Fermanı, 1808 Sened-i İttifak doğru tarihlerdir.)

Islahat Fermanı Kırım Savaşı’nın ateşkesinden 18 gün sonra yani 18 Şubat 1856 yılında ilan edilmiştir. Dönemin padişahı Sultan Abdülmecid’dir.

 

Hangisi keçilerle ilgili değildir?

-Kuzu (Oğlak, Teke, Tiftik ilgili olan seçeneklerdir.)

Kuzu, koyunun yeni doğmuş yavrusuna denir.

 

Hangisi Lev Tolstoy’a ait değildir?

-Ecinniler (Hazin Bir Evliliğin Romanı, Hacı Murat, Kazaklar Tolstoy’a aittir.)

“Ecinniler” Dostoyevski’nin 1872 yılında yayınlamış olduğu romandır.

 

“Belleğin Azmi” tablosu kime aittir? (Eserin diğer adı “Eriyen Saatler”dir.)

-Salvador Dali

Eserin boyutları: 24cm x 33cm

Yıl: 1931

Tür: Yağlı boya

Konum: Çağdaş Sanat Müzesi, New York

 

Hangisi NATO üyesi değildir?

-Rusya (Almanya, Birleşik Krallık, Türkiye üye ülkeler arasındadır.)

Resmi Adı: Rusya Federasyonu

Başkent: Moskova

Yönetim Şekli: Federal Yarı Başkanlık

Yüzölçümü: 17.075.400 km²

Nüfus: 144 Milyon (2014 yılı)

Dil: Rusça

*Dünyanın en geniş ülkesidir.

 

Resmi adı “Helen Cumhuriyeti” olan ülke hangisidir?

-Yunanistan

Başkent: Atina

Yönetim Şekli: Cumhuriyet

Yüzölçümü: 131,957 km²

Nüfus: 11.03 Milyon (2013 yılı)

Para Birimi: Euro

Resmi Dil: Yunanca

 

Aşağıdaki ülkelerden hangisi Amerika Kıtası’nda değildir?

-Kamboçya (EL Salvador, Belize, Honduras Amerika Kıtasında bulunun ülkelerdendir.)

Resmi Adı: Kamboçya Krallığı

Başkent: Phnom Penh

Yüzölçümü: 181.035 km²

Resmi Dil:Khmerce

Din: Budizm

 

Hangisi dünyanın yedi harikası arasında değildir?

-Pisa Kulesi – İtalya (Artemis Tapınağı-Türkiye, İskenderiye Feneri-Mısır, Halikarnas Mozolesi-Türkiye

yedi harikalar arasındadır.)

Konum: İtalya/Pisa

Yapılış Yılı: 1173

Yükseklik: 56 m

 

Hangisi Reşat Nuri Güntekin’e ait değildir?

-Mai ve Siyah (Acımak, Çalıkuşu, Eski Hastalık; Reşat Nuri’ye aittir.)

Yazar: Halit Ziya Uşaklıgil

İlk Yayınlanma Tarihi: 1897

Sayfa Sayısı: 328

Tür: Roman

 

Hangisi devegillerin alt sınıfından değildir?

-Deve Kuşu (Lama, Deve, Alpaka devegillerin alt sınıfındandır.)

Deve Kuşu, Afrika kökenli, uçamayan kuş türlerinden biridir.

 

Hangisi Michael Ende’ye ait değildir?

-Sürgün Gezegeni (Özgürlük Hapishanesi, Momo, Bitmeyecek Öykü; Ende’nin romanlarındandır.)

“Sürgün Gezegeni”nin yazarı Ursula K. Le Guin, bilim kurgu ve fantazi edebiyatına damga vurmuş en büyük yazarlardan; türün kraliçesi. Kitapları ve fikirleriyle hem okurlara hemde yazarlara ilham veren Le Guin, erken dönem eserlerinden Sürgün Gezegeni’nde bizi ötekilik, önyargı, varoluş ve yuva özlemi gibi olgular üzerine derin bir yolculuğa çıkarıyor. Galaksinin karanlık tarafındaki Sürgün Gezegeni’nde iki büyük halkın mücadelesi hep süregelmiştir: Alterralılar ve Tevarlılar. Mülksüzler ve Karanlığın Sol Eli’nin de dahil olduğu Hainish Cycle’ın bir parçası olan Sürgün Gezegeni, toplumsal ve düşünsel yargılara etkileyici bir dokunuş.

 

Bir gezegenin veya uydunun dünyaya benzetilmesi işlemi?

-Terraforming (Mars’ı Dünyalaştırma)

Terraforming, dünyalaştırma ya da yeryüzü şekillendirme, bir gezegenin yada uydusunun koşullarını dünyaya benzetme, yani insanların yaşayabilmesi için uygun hâle getirme sürecidir. Dünyalaştırma bir  gezegen mühendisliği alanıdır. Tam tercümesi “Dünya şekline büründürme”olan bu kelime bize Jack Williamson isimli yazarın 1942’de yazdığı bir bilim kurgu öyküsünde kazandırıldı. Bir gezegeni dünyaya benzetme fikri ise 1910’da Octave Beliard tarafından, uydumuz Ay’a atmosfer kazandıran ve üzerinde bitki yetiştirdiği, tehlikedeki türlere ev sahipliği yaptırdığı öyküsü“A Day in Parisian in the 21th Century” isimli hikayesi ile ortaya çıkmıştır.

 

ABD hangi tarihte Hiroşima’ya atom bombasıyla saldırmıştır?

-6 Ağustos 1945, 08.15

Hiroşima ‘ya atom bombası saldırısı, II. Dünya Savaşı’nın son aşamasında 6 Ağustos 1945 Pazartesi saat 08:15’te (Japonların dışarıda en çok bulunduğu saat olarak tespit edilerek planlanmıştı.) Amerika Birleşik Devletleri’nin Uranyum-235 tipi atom bombası “Little Boy” (Küçük Oğlan)ile gerçekleştirdiği saldırıdır. Bomba patladıktan sonra Hiroşima şehri ısı ve rüzgâr nedeniyle dümdüz oldu. Saniyelerle ölçülebilecek bir zaman dilimi içerisinde Hiroşima’yı yok eden bu korkunç bombanın bilançosu yaklaşık 80.000 ölü ve 100.000 yaralı olarak belirlendi. Hiçbir silah, tek başına bu kadar kayba neden olmamıştı daha önce. Sadece bombanın patlama anı değil yıllar sürecek bir ölüm zincirini de başlatıyordu. Nesiller sürecek genetik bozukluklara sebep oldu atom bombası.

 

İncinin oluşumunda etken en önemli madde hangisidir?

-Kalsiyum Karbonat

Sedef minerali normalde istiridye tarafından kabuğun iç katmanını korumak amacıyla üretilir ve aragonit adı verilen bir çeşit kalsiyum karbonat kristalinden oluşur. Sedef, inci oluşturmanın yanı sıra istiridye kabuğunun iç katmanına da rengini verir.

 

Kültür kelimesinin kökeni hangisiyle ilgilidir?

-Toprak

Fransızca culture “1. toprağı ekip biçme, tarım, 2. terbiye, eğitim”sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen cultura sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince colere, cult- “ekip biçmek, toprak işlemek” fiilinden +tura son ekiyle türetilmiştir. Cultus, cultura, Latince colere (tarım yapmak, toprağı işlemek) fiilinin perfekt kökünün türevleridir. Tarımsal çağrışım Batı dillerinde halâ canlıdır, ancak Türkçe’de algılanmaz. Kültür bir tabakaya, bir topluma, bir sınıfa, belirli bir çevreye ait olan bir şey değildir. Kültür insanların yaşayış biçimidir.Bununla kast edilen şey insanlar tarafından oluşturulmuş olan her şeyin kültürün bir parçası olduğudur. Kültür yalnızca klasik müzik parçaları ve elitlerce üretilip tüketilen sanat eserleri değil, farklı tabakalardan insanların kavrayış, etkileşim ve var olma biçimidir.

 

19 Mart 2019’da başkenti “Nursultan” adını alan ülke?

-Kazakistan

Kazakistan, resmî adıyla Kazakistan Cumhuriyeti, Orta Asya ve Doğu Avrupa’daki bağımsız devlettir. Kazakistan, günümüzdeki yedi bağımsız Türk devletinden biri olup Türk Keneşi ve TÜRKSOY’un üyesidir. 2.724.900km² yüzölçümü ile dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesidir. Orta Asya. Orta Asya Türk boylarından olan Kazaklar ‘ın tarihte kurdukları ilk devlet Nogay Hanlığı’dır. Daha sonra Kazak Hanlığı’na dönüşen bu devlet 1847 yılında kadar Orta Asya’da tüm Türk boylarının altında yaşadığı bir devlet olmuştur

 

Azerbaycan’ın cumhurbaşkanı (başkanı) kimdir? (31 Ekim 2003’ten beri)

­-İlham Aliyev

Azerbaycan Hükümeti, 1918 yılında kurulup sonra yeniden himaye altına alındıktan sonra en son 1991 yılında, Sovyetler Birliği’nin dağılması ile, tekrar bağımsızlığını kazanmıştır. Bu tarihten itibaren dört cumhurbaşkanı (Başkan) ve iki geçici başkanı görmüştür. Günümüzdeki cumhurbaşkanı (Başkan) 31 Ekim 2003 tarihinde göreve başlayan İlham Aliyev’dir. Bir önceki cumhurbaşkanı olan Haydar Aliyev’in oğludur. 2003 yılında göreve seçimlerle göreve geldikten sonra 2008, 2013 ve 2018 yıllarında yapılan seçimlerde de halktan yüksek oranda oy alarak görevine halen devam etmektedir.

 

‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ diye bilinen bu tablo kime aittir?

-Osman Hamdi Bey

1906 ve 1907 de olmak üzere ‘Kaplumbağa Terbiyecisi’ni iki kez resmeden Osman Hamdi Bey, Osmanlı Sadrazamı Ethem beyin oğlu, arkeolog, ressam, çağdaş müzeciliğin ve İstanbul arkeoloji müzesinin temelini atan uzun yıllar müzenin müdürlüğünü yapan,Kadıköy’ün ilk belediye başkanıdır. Pek çok yerde çalışmış olan Osman Hamdi Bey, dünyaca ünlü İskender Lahdi’ni bulan ve İstanbul’a getiren de kişidir. En yaygın olarak ise modern anlamda ilk Türk ressamlarından birisi ve Türk resminde figürlü kompozisyon kullanan ilk ressam olarak kendisini tanıyoruz. Kaplumbağa Terbiyecisi eserinin manası hakkında çeşitli yorumlar olsa da fotoğraftakinin kendisi olduğunu, mekanın da Bursa Yeşil Cami olduğunu biliyoruz. Ney, nakkare gibi pek çok detayı da içinde barındıran eser; günümüzde 1906 versiyonu ile Pera Müzesi’nde, 1907 versiyonu ile de Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergilenmektedir.

*1906’nın 1 Mayıs günü Paris Grand Palais’de açılan, Fransız Sanatçılar Derneği’nin düzenlediği Salon sergisinde Fransızca adı “L’hommeauxTortues” (Kaplumbağalı Adam)dır.

 

Genç İlter’de son paylaştığımız şiirin adı nedir?

-Elbet Bir Gün Buluşmayalım

15 Mayıs 2020 tarihinde sitemizde (https://www.gencilter.com/) yayınladığımız şiir, yazarımız Onur Oruç’a aittir.

“Aramız yoktur ne doğan güneşle

Ne de dolunay vakitleriyle

Bırak kavuşsun yalnızlıklarımız

Destanlarda efsanelerde

Belli ki sonu yok patolojik hayallerin

Psikoloji ilmi yetmez çaresizliğimize

Anlamak ve anlatmak bizden öte Rosa

Susmakla muhabbetimiz”

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.