GENÇ İLTER

2020 TOKYO YAZ OLİMPİYATLARINA BAKIŞ

12.08.2021
212
2020 TOKYO YAZ OLİMPİYATLARINA BAKIŞ
Reklam

 

 

2020 TOKYO YAZ OLİMPİYATLARI’NA BAKIŞ

Bugün tarih 12 Ağustos 2021. 2020’de 24 Temmuz-9 Ağustos tarihleri arasında Japonya’nın başkenti Tokyo’da yapılması planlanan 2020 Yaz Olimpiyatları COVİD-19 salgını sebebiyle 23 Temmuz-8 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşti. Geçtiğimiz gün biten olimpiyatlar Tokyo’nun 1964 Yaz Olimpiyatları’ndan sonra ev sahipliği yaptığı ikinci yaz olimpiyatı oldu.

Olimpiyat oyunlarının temeli 8. Yüzyılda gerçekleştirilen antik oyunlara dayansa da 1896 yılında ilk modern oyunlarla olimpiyatlar tarihte yerini almış bulundu. 205 ülkeden 33 spor dalında 11 bin 500 sporcunun mücadele ettiği 32. Yaz Olimpiyatlarına gelin birlikte genel bir bakış yapalım.

Müsabakalarda altın, gümüş ve bronz olmak üzere üç kademede madalyalar verilirken toplamda en çok madalya alan ülke 113 madalya ile Amerika Birleşik Devletleri oldu. ABD ile altın madalyada bir farkı bulunan Çin ise tüm kademelerde toplam 88 madalya ile ikinci en çok madalya alan ülke oldu. Bu tabloda Türkiye ise 2 altın, 2 gümüş ve 9 bronz olmak üzere 13 madalya ile olimpiyatları sonlandırmıştır.

 

108 sporcumuz ile katıldığımız olimpiyatlarda 13 madalya ile tüm kademlerden toplamda en çok madalya aldığımız yıl oldu. 2020 Yaz Olimpiyatı’ndan önce 12 madalya ile en çok ödülü aldığımız yıl 1948 Londra Yaz Olimpiyatları’ydı.  Altın madalya sayımız 2 iken bu yıl ilkini kazanan ve ismini de şuan çokça duyduğumuz sporcumuz Mete Gazoz oldu. Tarihi eskilere dayanan okçulukta olimpiyatlarda ilk altın madalyamızı da bu şekilde kazanmış olduk. İkinci altın madalyamız ise BusenazSürmeneli’nin boks kategorisindeki mücadelesinden geldi. Bu yıl tarihte bir ilke daha imza atan bir diğer isim olarak Busenaz Sürmeneli, 2008 yılında kadınların da katılmaya başladığı boks müsabakalarında Türkiye adına altın madalya kazanan ilk boksör oldu. Böylece bu yıl kazandığımız iki altın madalya da iki spor dalındaki ilk birinciliklerimiz olarak tarihe geçti. Boksta bir diğer madalyamızda Buse Naz Çakıroğlu’nun kazandığı gümüş madalya oldu. İkinci gümüş madalyamızda karatede Eray Şamdan’dan geldi. Bu yılki olimpiyatlarda ülke tarihimize geçen bir ilk de karate dalında Türkiye’nin aldığı ilk madalya olan bu başarı olmuş oldu. Bronz madalyalarımız ise tekvando dalında Hakan Reçber ve Hatice Kübra İlgün, jimnastik dalında Ferhat Arıcan, güreş dalında Rıza Kayaalp, Yasemin Adar veTaha Akgül, karate dalında ise Ali Sofuoğlu, Merve Çoban ve Uğur Aktaş ile ülkemize geldi. Bronz madalyalarda da tarihe geçen başarılarımız oldu. Paralel barda mücadele eden Ferhat Arıcan Türkiye’ye jimnastik dalında ilk madalyayı getiren isim oldu. Yasemin Adar da güreşçe olimpiyatlarda madalya kazanan ilk Türk kadın güreşçimiz olarak tarihe geçti. Bu olimpiyatlarla birlikte olimpiyat tarihi boyunca toplamda 104 madalyamız olurken 100. Madalyayı alan sporcumuz Ali Sofuoğlu oldu.

Pandemi sebebiyle bir yıl ertelenmiş olan ve ilk kez seyircisiz gerçekleştirilen 32. Yaz olimpiyatlarında Türkiye olarak ilkleri gerçekleştirerek ve yeni kategorilerde madalyalar alarak tarihe geçtik. Pandemi şartları, getirdiği sıkıntılar ve eleştirilerle birlikte olimpiyatlar için de bazı ilkler vardı. Sportif tırmanış, karate, kaykay ve dalga sörfü olimpiyatlarda madalya için mücadele edilecek yeni spor dalları oldu. Toplamda 339 adet madalya verilen olimpiyatlar hakkında değinmek istediğim bir diğer nokta da madalyaların geri dönüştürülmüş metalden Japon tasarımcı JunichiKawanishi tarafından yapılmış olması. Gerek ülkemiz gerekse dünya için hem zorlu hem ilkler ve güzelliklerle dolu geçen 2020 Yaz Olimpiyatlarında mücadele verip madalya alan alamayan tüm sporcularımızı gönülden tebrik ediyoruz. Gelecek yıllarda daha fazla branşta daha çok altın madalya ile pandemisiz ve sağlıkla geçirdiğimiz olimpiyatlarımızın olmasını diliyoruz. Umarız ve biliyoruz ki 24 Ağustos-5 Eylül 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek olan Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’nda da ülkemiz sporcularımızın başarısı ile gururlanacak. Sağlık, sevgi ve muhabbetle kalın.

 

Betül Akbaş

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.