GENÇ İLTER

BECERİKSİZLERE VİCDANLI DAVRANIN

24.12.2018
548
BECERİKSİZLERE VİCDANLI DAVRANIN
Reklam

Öncelikle Asgari ücret nasıl belirleniyor bir hatırlayalım.

Asgari ücreti, yasa gereği 5’er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığındaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

 

Milyonlarca işçinin Ocak 2019 ayı asgari ücretin ne kadar olacağı merak edilirken, 2019 asgari ücret için ilk fiyat açıklaması da geldi. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, “Aralık ayındaki pazarlık 2.000 TL üzerinden başlasın.” dedi. DİSK ise asgari ücretin 2800 TL olmasını istiyor.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını “ağır” statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, “orta” statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, “hafif” statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

 

Şuana kadar 3 toplantıda herhangi bir sonuca ulaşılamadı. Gelecek günlerde 4. Toplantıda bir karar verilmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz günlerde açıklandığı üzere; Cumhurbaşkanının maaşına %26, memur ve memur emeklilerine %7.6 oranında zam yapılacak. Hükümet yetkilileri ülkece içinde bulunduğumuz ekonomik krizin acısını yine memur ve işçiden çıkarıyor.

Halktanız, halkın içindeyiz söylemlerini biraz daha icraata dökmeleri gerekiyor diye düşünüyorum. Pahalı makam arabaları, bize bile sorulmadan bizim ödeyeceğimiz vergilere gelen zamlar can yakarken keşke biraz daha vicdanlı davranılsa.

Kocaeli şehrinde geçtiğimiz aylarda çocuğuna pantolon alamayan babanın intiharı bile sanırım yetkililerin kulağına hiç gitmedi. Ya da gözleri kapalı.

Yazıma geçtiğimiz yıllarda söylenen bir sözle son veriyorum. ‘’ Fakir çalmasını iyi beceremediği için fakirdir. ‘’ .

Ne olur biraz daha vicdanlı olup, namusuyla yaşayan beceriksiz insanları da düşünün.

 

ŞERİF EMRE AK

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.