GENÇ İLTER

BEKLEN’MEY’EN

21.06.2018
413
BEKLEN’MEY’EN
Reklam

Seçimlere yaklaşırken Cumhuriyet Halk Partisi’nin adayı merak ediliyordu ki hiç beklenmedik bir aday çıktı. Herkes şaşırdı. Neden mi?

Cumhuriyet Halk Partisi kendi kurultayında parti genel başkanı seçmediği Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösterdi. Kimileri bunun Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir taktiği olduğunu söylese de ( Sayın İNCE seçilemez ise milletvekili de olamayacağından mecliste olmayacak ancak partideki görevine devam edebilir. ) bence bu farklı bir şey.

Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU, beklenilen ana muhalefet partisi liderliğini yapmakta bence sönük kaldı. Birçok CHP seçmeni de bundan şikâyetçiydi. Adalet Yürüyüşünü yapmış olması tabii ki önemli bir liderlik hareketi olsa da sanki CHP’nin üzerinde ölü toprağı vardı. Ekmelettin İHSANOĞLU vakasından sonra büyük bir umutsuzluğa sürüklenen bir seçmen kitlesi oluştu. Bu; Sayın İhsanoğlu’ndan değil tamamen çatı aday çıkartılması ve mağlubiyete sebebiyet vermesinden dolayıydı. CHP’nin bu halde olması en çok da – doğal olarak – iktidarın işine geliyordu.

Kurultay delegelerinin artık sokağın değişim ihtiyacına cevap vermeyişi ve yeniden Sayın Kılıçdaroğlu’nu genel başkan seçmesi bu umutsuzluğu daha da körükledi. Hele bir de Sayın Abdullah Gül’ün çatı aday gösterileceği söylentileri seçmeni CHP’den iyice soğuttu.

Tam da bu anda CHP’li Özgür Özel’in de belirttiği gibi iktidarı çıldırtacak bir aday açıklandı. Muharrem İNCE. Seçmenin bütün umudu gözlemlerime göre yeniden dirildi. Hatta iktidara alternatif yok diyen seçmen bile bir alternatif görmeye başladı bence.

Meydanlarda, öğretmen edasıyla, toplumumuzun her türlü sorununu dile getirip iktidara laf sokuşu, meclisteki konuşmalarından alışılmış ve beklenen bir tabloydu. Ancak iktidarı mizah ile halkın anlayacağı şekilde eleştirmesi uzun zamandır unutulan bir muhalefetin özlendiğini gösterdi. Nereden mi anlıyorum. Meydanlardaki beklentiden ve halkın artık bir umut ışığı olarak Sayın İnce’yi görmesinden.

CHP’nin bu hali bizim işimize gelir diyen Sayın Erdoğan, sanırım bu hamleye karşı hazırlıksız yakalandı. Daha önce muhalefete, televizyonda programa çıkma teklifi yapan Erdoğan, Sayın İnce’nin aynı teklifine nedense cevap vermedi. Ciddiye almıyorum dese bile işinin zor olduğunun farkında. CHP, henüz slogan belirlemeden, Sayın Erdoğan’ın kendi ağzıyla #TAMAM sloganını CHP’ye vermesi de bu şaşkınlıktan olabilir diye düşünüyorum.

Ayrıca çatı aday değil de her partinin kendi adayını çıkarması sanırım iktidarın canını sıkmıştır. Tabi burada Sayın Akşener’in etkisi büyük.

İlk anketlerde CHP’nin oy oranı %18-19 olarak açıklanmıştı ancak Sayın İnce’nin adaylığı açıklandıktan sonra bu oran %25 leri gördü. Tabi bir de meydanlardaki konuşmaları kararsız seçmende nasıl bir etki yaratır orası meçhul.

Sonuç ne olursa olsun, vatanımız ve milletimiz için en hayırlısı olması dileğiyle. Saygılarımla.

Şerif Emre AK

Reklam
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.