GENÇ İLTER

Garip Bir Patoloji: WENDİGO PSİKOZ

03.04.2020
506
Garip Bir Patoloji: WENDİGO PSİKOZ
Reklam

Merhaba sizlerle bir önceki yazımda çoklu kişilik bozukluğu üzerine konuşmuştuk. Bu yazımda ise size az rastlanan psikopatolojik bir rahatsızlık olan Wendigo Psikoz üzerine konuşacağız. Wendigo Psikoz, en sade haliyle insan etine karşı koyamama, insan etine karşı aşırı istek ve insan eti yeme davranışına verilen isimdir. Wendigo adını bir efsaneden alır. Bu efsaneye göre Kuzey Amerika’da Algonquian adlı bir yerleşim bölgesinde insan eti yiyen uzun boylu, şeytan benzeri, yamyam bir canavar olduğuna inanılırmış. Algonquian yerlileri bu canavara ‘Wendigo’ derlermiş ve öldürülmesi imkansızmış. Bu canavarın tatmin duygusundan yoksun olduğu ve kurbanlarını yedikten sonra hemen başka bir kurban aradığı bilinirmiş. Efsaneye göre canavarın insan eti yemesi ve buna saplantılı olması günümüzdeki insan eti yeme rahatsızlığının psikolojik belirtilerin aynısı olduğundan bu rahatsızlığa ‘Wendigo’ adı verilmiştir. Wendigo Psikoz genelde avlanmakla yaşamını sürdüren kesimlerde daha çok rastlanan bir rahatsızlıktır. Fakat günümüzde tedavisi mümkündür. Terapilerle bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Eğer bu konu ilginizi çektiyse Hayvan Mezarlığı, Ginger Snaps Back, Ravenous ve Wendigo adlı filmleri izleyebilirsiniz.
Okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer incelemesini yapmamı istediğiniz vakalar varsa lütfen yorum kısmına ekleyin.

 

Esma Nur Sevim

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Elif dedi ki:

    Mazoşitllik bir vaka mı bilemedim ancak buna dair bir inceleme yapılabilir mi sizce?

    1. GENÇ İLTER dedi ki:

      Bu aslında kişinin acı duymasıyla ilgili bir durum değil. Bu tam olarak kişinin insan etini arzu etmesi ve buna karşı koyamamasıyla ilgili bir durum. Kişinin içinde bulunduğu kültür önemli bir etkendir. Eğer kültürde avlanarak hayatı devam ettirme ve ete düşkünlük varsa görülme oranı daha yüksektir. Günümüz koşullarında bu dürtü klinik koşullar altında kontrol altına alınabilmektedir. Klinik düzeyde (yatış verilir genelde bu hastalara yani ruh sağlığı klinik ya da hastanelerinde yatılı tedavi olurlar) böyle bir kontrol söz konusu ise elbette incelemesi de mümkündür.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.