GENÇ İLTER

İMDAT: Ben Aşık Oldum!

19.12.2019
363
İMDAT: Ben Aşık Oldum!
Reklam

Merhaba bu yazımda sizlerle biraz aşk üzerine konuşmak istiyorum. Aşk denince elbette herkesin aklında farklı bir şey canlanır. Benim aşk deyince aklıma hemen Nazım Hikmet gelir. Bu yüzden yazıma Nazım Hikmet’in bir şiiriyle başlamak istiyorum.

” Sebebi ne seni bir bıçak yarası gibi hatırlamamın
Sen böyle uzakken senin sesini duyup
Yerimden fırlamamın sebebi ne? …” diyor Nazım Hikmet.

Aslında hemen hemen hepimiz aşık olduğumuzda kendimize bu ve benzeri soruları yöneltmişizdir. Aşık olduğumuz kişiyi görünce kimimiz heyecanlanır, kimimizin içini derin bir huzur kaplar. Peki aşk yalnızca düşünüldüğü gibi kalpte mi yaşanır? Elbette hayır. Aşık olduğumuz zaman beynimizde de bir dizi işlem gerçekleşir. Hormonlarımızda değişimler gözlemlenir. Yani aşk aslında düşündüğümüz gibi yalnızca kalbimizle değil bir o kadar ve hatta belki de ağırlıklı olarak beynimizle yaşadığımız bir duygudur. Bu duyguyu tanımlamak için kimimiz karnımda kelebekler uçuşuyor der, kimimiz ise sanki bulutların üzerindeyim ya da Nazım gibi “Durup dururken hiç bitmeyecekmiş gibi bağlanıyorum başladığım güne, ve her seferinde sen çıkıyorsun suyun yüzüne” demişizdir. Aslında bunların çoğu doğrudur. Hadi gelin şu işin bir fizyolojisine bakalım. Aşık olduğumuzda kendimize ilk sorduğumuz sorudur belki de neden mutlu oluyorum? Sebebi basit dopamin hormonu aşık olduğumuzda beynimizde dopamin hormonu salgılanıyor bu da bizim mutlu olmamızı sağlıyor. Neden sürekli onu düşünüyorum? Bu sorumuzun cevabı ise seratonin hormonu. Aşık olduğumuzda tıpkı obsesif kompülsif bozukluklarda (OKB) görüldüğü gibi seratonin seviyesinde yaklaşık yüzde 40 civarında düşme görülüyor. Bu nedenle tıpkı bu bozuklukta görülen saplantılı düşünceler gibi sürekli aşık olduğumuz kişiyi düşünüyor, onu merak ediyor, yemeden içmeden hatta uykudan kesiliyoruz. Neden elini tutmak,sarılmak istiyorum? Hayırlı olsun oksitosin hormonu salgılamaya başlıyorsunuz. Bu hormon vücudunuzda sakinleşme hissini açığa çıkarıyor. Neden ona bakınca gözlerimin içi gülüyor? dediğinizi duyar gibiyim. Aşık olunca salgılanan noradrenalin hormonu heyecanı artırıyor ve böylelikle heyecan belirtilerinin yanında göz bebeklerinin de büyümesine neden oluyor. Neden kalbim yerinden çıkacak gibi oluyor? Diyerekten kapanışı yapalım. Bunun sebebi ise adrenalin hormonu. Adrenalin hormonuyla birlikte aşk, kan ve oksijen dolaşımını hızlandırıyor, avuçlarımızın terlemesine ve başımızın dönmesine yol açıyor. Uzun lafın kısası bizi böylesine etkileyen bir duygu sizce de yaşamaya değer değil mi? 🙂

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere okuduğunuz için teşekkür ederim.

Esma Nur Sevim

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.