GENÇ İLTER

“İnsan Özgürlüğe Mahkumdur.”

05.07.2019
1.028
“İnsan Özgürlüğe Mahkumdur.”
Reklam

 

Jean-Paul Sartre’nin bir sözüne denk geldim bir yazıda. “İnsan özgürlüğe mahkumdur.” İsmini duyduğum fakat daha geniş bilgiye Kafka Dergisi’nin bir sayısındaki bu yazı sayesinde ulaştığım Sartre, farklı bir şekilde yorumlamıştı özgürlüğü. Ben de anlamlara açık bu söz hakkında düşündüklerimi yazmak istedim sizlere.

İnsan özgür olmak ister, kısıtlanmaktan hoşlanmaz, başkası olarak yaşamak değildir çünkü doğamızda olan. Alışıyor muyuz peki kısıtlanmaya, başkası olmaya? Evet. Sistem midir nedeni yoksa biz miyiz bilemiyorum ama alışıyoruz kalıplara girmeye. Yaşamak için kurallar gerek diyoruz ama sadece onlara göre yaşayıp kendi dünyamızı söndürüyoruz. Halbuki biz olarak da kurallarla yaşayabiliriz. Bilmiyoruz işte bunu bazen. Aramızda kalıplara girmeyenler de var elbette.İşte hayat da kendimiz oldukça, özgür oldukça güzel.

Basit anlamıyla Sartre’nin sözünü şu şekilde de açıklayabiliriz. Özgür olmaya mahkumuz çünkü karşımıza bir çok seçim çıkıyor hayatımızda. Bir kıyafetten okula kadar, öğrenmeyi seçtiğimiz konu, akşam ne yiyeceğimize kadar bir çok seçim. Küçük ya da büyük gibi gözükse de aslında seçimlerin hepsi kendimiz için önem arz eder. Çünkü seçimlerdir bizi biz yapan. Kendimizi çizeriz gittiğimiz yollarla. Bazı kararlarımız uzun ömürlüdür sadece, bazıları ise bir akşam için önemlidir mesela. Özgür olmaya mecburuz çünkü kendimizi yaşıyoruz ömür boyunca ve yolumuza koyulduğumuzda yürüyebilmek adına özgür olmalıyız seçimlerimizde, düşüncelerimizde, duygularımızda, kararlarımızda.. Ancak bu şekilde patikaları aşabiliriz kolayca, bu şekilde varabiliriz gülebildiğimiz hayatlara.

Özgürlük istediğini yapmak gibi gelir aslında ilk başta aklımıza. Halbuki insan haklarına göre özgürlük, başkasınınki başladığında biter. Bu yaşamın gereğidir ve bana kalırsa olması gereken de. Sınırsızlık, mutluluk ya da huzur getirmez çünkü. Sürekli tatlı yemek gibi biraz ya da sürekli gülümsemek. Fakat gülmek ağlamak ile birlikte güzel ve değerlidir. Tatlı acıyla bir bütündür, varlıkları birbirinin varlığıyla mümkündür, tıpkı aydınlık ve karanlık, siyah ve beyaz gibi. Düşmek olmasaydı kalkmanın zevki de kalmazdı mesela, başarısız olmasaydık başarmanın tadına varamazdık. Bu yüzden özgür olmak da yaşam koşulları içerisinde seçeneklerden seçim yapmak olabilir, istediğin mesleğe yönelebilmek, istediğin yiyeceği yeme imkanı elde etmek, sıcak bir yuvada yaşamak olabilir. Düşünmek, hareket etmek de özgürlüktür yeri geldiğinde. İstediğini hissedip anlatamamak, bir cümleyi rahatça kuramamak, pencereden gökyüzüne bakamamak kısıtlamadır işte bazen. Değişir hayat içerisinde herkes için özgürlük. Kimi gülmeyi kimi nefes almayı kimi bir ekmeği özgürlük tanımı olarak görür. Özgürlük her daim olacaktır içimizde, bir istek bir hayal bir düşünce ya da bir gerçek olarak.

Özgürlüğe muhtaç olmak da cümle olarak yukarıda bahsettiğim gerçeği destekliyor aslında. Muhtaç olmak kısıt gerektirirken özgürlük ilk akla sınırsızlık olarak geliyor ve bu yüzden tezatlık karşılıyor bizi cümlede. Halbuki özgürlük tanımı,tam anlamıyla birlikte önemlidir. Ve Sartre çok güzel saklamıştır üç kelimeye anlamları, düşüncesini, tanımı ve gerçeği. Hayattaki karşıtlıklar can verir zamanımıza, yolumuza. Bu cümle de bir nebze hayat olmuş olsun bize. Özgür olduğunuzu, kendi varlığınızı hissetmeniz dileğiyle. Sağlıcakla kalın..

 

Betül AKBAŞ

Reklam
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.