GENÇ İLTER

KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN

07.08.2019
455
KAZ DAĞLARI HEPİMİZİN
Reklam

Nadiren de olsa toplum olarak bazen bir meselede bütünleşebiliyoruz. Toplumun her ferdi olarak aynı şeyleri hissedip, aynı üzüntüyü, aynı endişeleri yaşayıp tek ses olabiliyoruz. Çanakkale’nin Kirazlı beldesinde Kaz Dağları’nda yapılan altın arama ve kazı faaliyetleri de işte son zamanlarda bütünleştiğimiz konulardan. Tarihiyle, kültürüyle ve üstündeki tüm güzellikleri ALTINDAN daha değerli olduğu yadsınamayacak bu bölgede Kanadalı bir şirketin, Alamos Gold, Türkiye uzantısı bir maden şirketi önce bölgedeki ağaçları kesti ve şimdi kazı faaliyetlerini yürütüyor. Şirketin kazı faaliyetleri ile ilgili çıkarılan ÇED raporunun itirazı Danıştay’da beklerken, yani yasal süreç daha bitmemişken, Valilik izniyle şirket çalışmalara başladı. Üstelik ÇED raporunda 45 bin ağaç kesilmesi öngörülürken, TEMA Vakfı’nın iddiasına göre bölgede 195 bin ağaç kesildi. Kaz Dağları ve çevresinde irili ufaklı benzer birçok  projenin olduğu da belirtiliyor. En büyük tehlike ise Siyanür. Şirket son yaptığı açıklamada Siyanür kullanımının olmayacağına dair insanların gözünün içine baka baka yalan söylense de Siyanür maddesi kazılan topraktan altın elde edilmesi sırasında toprağın yıkanması için kullanılacak. Yığın liçi denilen bu teknik faaliyetleri yürüten Doğu Biga Madencilik ’in internet sitesinde de yazmaktadır. Siyanür kullanılması durumunda ise Siyanürün toprağa karışması demek toprağın zehirlenmesi anlamına geliyor. Yani bölgedeki tüm ve nüfus ve ekolojik yaşam tehlike altında. Yabancı yatırımcı severlerimiz her ne kadar istihdam olacak, döviz getirisi olacak diye meseleye pek ilkeli yaklaşamasalar da, Kanadalı şirketin CEO’sunun geçtiğiniz günlerde yaptığı “100 milyon dolarlık cüzi bir yatırım ile bölgeden 4,27 milyar dolar gelir beklemekteyiz” açıklaması, ticari açıdan da nasıl yanlış bir hamle yapıldığını ortaya koyuyor. Altın çıkarmak için Siyanür dışında farklı yöntemlerde var ama onlar Siyanüre göre daha maliyetli. Tabi şirket bu işi sonuçta Kanada’da yapmadığı için onlardan bunu beklememiz de tuhaf olur. Çünkü bu topraklarda onlar değil biz yaşadık ve yaşayacağız. O yüzden Kaz Dağları Hepimizin. İlber Ortaylı Hoca’mızın da söylediği gibi vatanımıza sahip çıkalım.

***

Suvarlı’yı duydunuz mu?

Adıyaman’ın Suvarlı beldesinde son yılların en ilginç ve siyasi mizaha da konu olabilecek bir seçimi yaşandı. Suvarlı’da 31 Mart seçimlerinde İyi Parti adayı Mikail Ağır kazanmış, ancak Ağır’ın adli sicil kaydına yapılan itiraz sonucu YSK 28 Mart tarihinde seçimleri iptal etmiş, sonrasında seçimleri yenileme kararı almış. Buraya kadar her şey normal ve olabilecek şeyler. Mikail Ağır bir sonraki seçimde aday olmazken onun yerine eşi Gülfem Ağır aday oldu. Ancak Gülfem Hanım eşinin başkanlığını iptal ettiren itirazı yapan partiden, AK Parti, aday olarak seçime katıldı ve kazandı. İşin daha eğlenceli kısmı beldedeki ikinci adayımız. İkinci olan Vatan Parti’si adayı Gazi Sabancı. Gazi Bey, önce 2014’te AK Parti’den aday olmuş, sonra BBP’ye geçmiş ve ardından bu seçimlerde de Vatan Parti’sinden aday olmuş. Gazi Bey anlaşılan son yıllarda ciddi fikirsel dönüşümler geçirmiş. Neyse diyelim… Gazi Bey’in başarısını Genel Başkanı Doğu Perinçek, “Analar Suvarlı’da ne aslanlar doğuruyor” diye kutladı. Mikail Ağır da kendisi yerine başkan olan eşinin kutlama törenlerine katılarak onu tebrik etti. Sahi Demokrasi ne idi? Demokrasi emekti(!), sevgiydi(!).

 

RTÜK’e Tavsiyeler

Sevgili RTÜK, Netfilx’in ve diğer ücretli yayın kuruluşlarının denetim altına alınması haberini sevinçle karşıladım. Artık bu denetimden sonra, kimsenin kötü söz kullanmayacağına ve evrensel ahlak ilkelerinin toplumumuzda tam olarak yer edineceğine de güvenim tamdır. Şimdi gönül rahatlığı ile öğlen kuşağı yemek programlarını izleyebilirim. Ancak sizlere birkaç tavsiyem de olacak. Bence bu hususların da denetim altına alınması şart:

-İçinde zam kelimesi geçen tüm haberler

-Yerel yönetimlerdeki eş-dost akraba ilişikleri

-Atanamayan kamu yönetimi mezunları

-Proseför Kurhan Buzu hocamızın tvitleri

– Balkanlardan gelen soğuk hava

– Ryan Babel

– Sonra yine Ryan Babel

–  Ve son olarak Peter Crouch

Sevgili RTÜK denetimde olmanın huzuru ve mutluluğu içinde selam ve niyaz eder, yönetmeliklerinden öperim.

 

SON SATIR

“Sen yüzüne sürgün olduğum kadın, kardeşim olan gözlerini unutmadım”

ONUR ORUÇ

Reklam
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.