GENÇ İLTER

NE İMİŞ BU MARVEL ?

19.02.2019
485
NE İMİŞ BU MARVEL ?
Reklam


Marvel, ABD merkezli bir çizgi roman yayıncısı şirkettir.1960’lardan beri en büyük iki çizgi roman şirketinden biridir. Kuruluş yılı 1939’dur ve kurucusu Martin Goodman’dir. En önemli yazarı Stan Lee’dir.
Nedir bu Avengers sevdası ?
Geçtiğimiz yıl nisan ayında vizyona giren Avengers Infinity War filmi birçok rekora imza attı ve bu yıl nisan ayında vizyona girecek olan Avengers End Game adlı devam filmini tüm dünya merakla bekliyor. Peki neden bu merak ? Gelin beraber kısa bir yolculuğa çıkalım, başta Stan Lee olmak üzere diğer usta beyinlerin yarattığı bu çizgi roman evrenini biraz keşfedelim.
Aslında dünyanın başına ne geliyorsa Stark ailesi yüzünden geliyor ya da Starklar gelecek olanı ön görüp önlemler alıyor. Nereden baktığımıza bağlı, bana göre ikinci seçenek daha ağır basıyor.
Hikaye şöyle başlıyor; bir bütünken dağılıp 6 parçaya bölünenen sonsuzluk taşlarıyla Marvel Evreni var oluyor. Bu taşlar varoluşu gerçekleştirdiği gibi yok oluşu da gerçekleştirebiliyor, fakat bu taşlar yok edilemez bir enerjiye sahipler. Hiçbir şey yok iken de vardılar, şimdi de varlar.
İlk taşımız Ruh Taşı; bu taşı kontrol eden kişi ruhlara hükmedebiliyor, çizgi romanlarda Sinematik Evren’de ilerde görebileceğimiz Adom Warlock’un kafasında bulunuyor. Bu taş Infinity War filmine kadar hiç görülmedi.

Zaman taşı; bu taş ise zamana hükmetmeyi sağlıyor, zamanda yolculuk, zamanı ileri alma, geri alma gibi sınırsız bir güç teşkil ediyor.
Güç Taşı; bu taş o kadar güçlü ki kullanan kişi bile öldürebiliyor, bu taşla kocaman bir gezegeni rahatça yok edebilirsiniz fakat bu taşı kullanabilmeniz için Thor gibi olmanız şarttır.
Zihin Taşı; bu taş ise zihinlere hükmetmeyi sağlıyor, akıl oyunları oynayabilme şansı veriyor, bu taş Vision’un kafasında yer alıyor.
Gerçeklik Taşı; bu taş ise gerçekliğe hükmetmeyi sağlıyor, hikâyeye göre aklı selim olmayan kimse bu taşı kullanamaz.
Son taşımız Uzay Taşı; bu taş bir nevi ışınlayıcı,portallar açabiliyor. Ankara’dan İstanbul’a gibi değil ama evrenin bir ucundan diğer ucuna kadar.
Sinematik evrene giriş yapacak olursak, seri ilk olarak 2. Dünya Savaşı sıralarında geçen Captain America First Avengers filmiyle başlıyor. Tony Stark’ın babası olan Howard Stark bir süper asker serumu icat ediyor ve bunu Steve Rogers adlı askere enjekte ediyorlar. Bunun sebebi ise Tesseract (Uzay Taşı) Nazi Almanya’sındadır. Bakın ilk filmde sonsuzluk taşlarından biri karşımıza çıktı.
Seri Iron Man,The Incredible Hulk, Iron Man 2 ve Thor filmleriyle devam ediyor. Bu filmler karakterlerin maceralarını anlatıyor ve hem karakterlere ısınmayı hem de evrene daha hakim olayı sağlıyor.
Daha sonra ise ilk Avengers filmi vizyona giriyor.Iron Man, Hulk, Thor, Captain America,Black Widow ve Hawkeye’den oluşan bir ekip kuruluyor. Bu ekip Thor’un üvey kardrşi Loki’ye karşı mücadele veriyor. Peki sadece Loki için bu kadar kahramanı bir araya getirmeye gerek var mıydı ? Vardı çünkü; Loki hem zihin taşına sahip hem de Tesseract’a. Seyirci bu filmin son sahnesinde Thanos’la tanışıyor.
Bir sonraki film ise Iron Man 3, bu filmde ise Avengers filminden sonra Tony’nin yaşadığı psikolojik sıkıntılara değiniliyor.
Sonraki filmimiz ise Thor The Dark World, bu filmde 1000’lerce yıl önce Aether adlı çok muhteşem bir güce sahip bir silahla 9 diyarı karanlığa boğmak isteyen Kara Elf’lerin günümüzde yeniden uyanıp saldırmasını anlatıyor. Peki bu Aether nedir? Aether gücünü gerçeklik taşından alan bir silah, yine karşımıza bir sonusuzluk taşı çıktı.
Daha sonra ise Captain America Winter Soldier filmi vizyona giriyor. Bu film ise Hydra ve Shied’in savaşını konu alıyor, kesinlikle izlenmesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.
Bu filmlerden sonra sahneyi uzay haydutları devralıyor,Guardians of The Galaxy. Macera dolu bu filmde ise Thanos’a hizmet eden Kree ırkından olan Ronan’ın Orb’un pişine düşmesini izliyoruz. Hırsızlıktan, galaksinin koruyucuları rütbesine atlayan ekipte Orb’u alınca film çok eğlenceli bir hale dönüşüyor. Bu arada Orb’un içinde Güç Taşı var.
Bu filmden sonra ise Guardians of The Galaxy 2 geliyor ve bunda ise Star Lord’un hikayesine odaklanılıyor. Bu yapım da çok eğlenceli ve macera dolu geçiyor. Guardians of The Galaxy serisinin soundtrackleri ise muhteşem tam çalma liselerine eklenmeli.
Sıradaki filmimiz Avengers Age of Ultron,olay Tony’nin Zihin Taşı’nı kullanarak yanlışlıkla kötü niyetli bir yapay zeka yaratmasıyla başlıyor ve Sokovia’nın yerden metrelerce yükselmesine kadar gidiyor. Bu filmin sonunda da Thanos görünüyor.
Seri Ant Man ile devam ediyor,Pym teknolojisini, moleküller arası büyümeyi,küçülmeyi göreceğimiz bu film de çok eğlenceli ve macera dolu. Ayrıca gelecek filmler için çok keskin bir virajdır Ant Man.
Diğer filmimiz ise Captain America Civil War, bu film tam bir facia, Tony ve Steve arasındaki ölümüne kavgayı göreceğimiz bu film, çok dramatik ve izlerken kim haklı kim haksız net bir çizgiye sahip olunamıyor.
Sonra ise Sony’den hakları güçlükle alınan Spider Man Home Coming filmi vizyona giriyor. Tony Stark’ında içinde bulunduğu bu film mahallenizin kahramanı Spider Man’i çok iyi işliyor ve aşırı keyif veriyor.
Geldik Doctor Strange’ye, bu film diğerleri gibi değil, fiziksel güç neredeyse yok denecek kadar az, tamamen mistik güçler işleniyor. Büyücülüğü kısa zaman da öğrenen Doktor Stephan Strange’nin Agamotto’nun gözüne sahip olmasına kadar süren bir macera anlatılıyor. Agamatto’nun Gözü’nde ise Zaman Taşı var.
Sırada ki film ise Black Panther, Afrika’da Vibranyum sayesinde teknolojide çağ atlamış ve dışarıya kapalı olan Wakanda’daki taht kavgasını işliyor. Film tam bir görsel şölen.
Seri Thor Ragnorak filmiyle devam ediyor, bu filmde Thor’un tanrısal güçlerini, Loki’nin ilk defa arkadan iş çevirmediğini görüyoruz.Ragnorak,tanrıların sonu,Asgard’ın yok oluşu demektir. Hulk’un, Thor’un ablası Hela’nın, Heimdall’ın yer aldığı bu film benim en iyilerim arasındadır.
Ve 10 yıldır,16 filmdir beklenen film Avengers Infinity War,Thanos’un gezegen gezegen gezdiği, baş koyduğu yolda kendi kızını bile tanımadığı tam bir görev adamı şeklinde hareket ettiği, hiç görmediğimiz Ruh Taşı’nı gördüğümüz, yaklaşık 20 – 30 ana karakterin oynadığı bir baş yapıttır. İçerikten çok bahsetmeyeceğim, izlemeyenlerin izlemesini şiddetle tavsiye ediyorum.
Seri Ant Man 2 şeklinde devam ediyor, bu film ise bize kuantum diyarının kapılarını açıyor.Avengers End Game filminde kesinlikle bu filmin etkisini göreceğiz, ayrıca bu filmin sonu ile Infinity War’ın sonu aynı dakikalarda gerçekleşiyor.

Şimdi ise Captain Marvel adında çok büyük kozmik güçlere sahip olan Carol Danvers’ın filmini bekliyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde vizyona girecek olan bu film de Avengers End Game filmini çok etkileyecek.
Evet nisan ayında tüm dünyanın merakla beklediği Avenger End Game vizyona girecek, bu film bence Infinity War filminin rekorlarını alt üst edecek, çünkü hiçbir şey bitmiş değil, seyirci bu olayın nasıl çözüleceğini çok merak ediyor eğer Marvel kötü bir senaryo ile seyirci karşısına çıkarsa kendi sonunu getirmiş olur çünkü asıl kahramanlara veda edebiliriz bu filmde. Kötü bir filmle yapılan veda ise yeni karakterleri izleme isteğini azaltabilir.
Başta şunu sormuştum; ne bu sevda ne bu merak ?
Çünkü;Marvel yeni bir evren oluşturdu, bütün filmlerini birbiriyle bağlantılı yaptı, bir filmde bir olay yaşanırken diğer filmde aynı zamanda başka bir şey oluyor. Bu filmler için teori üreten yüzlerce insan var, Marvel senaryolarını sır gibi saklıyor ve sürekli başka alternatifler bulunduruyor elinde. Fragmanlarda kesinlikle seyirciye istediğini vermiyor.Örneğin;End Game’nin fragmanları filmin ilk 20 dakikası içinden olacakmış, fazlası yok. Bu kadar geniş bir evren oluşturup, 16 tane çok pahalı filmi, yok denecek kadar az bir senaryo açığıyla birleştirmek herkesin harcı değil. Tebrikler Marvel.
Size şiddetle tavsiyemdir; eğer izlemediyseniz bütün filmleri en baştan izleyin, saçma, gerçek dışı vs. diyenler olacaktır. Bence böyle demeyin çünkü; adı üstünde filmlerin türü fantastik bilim kurgu, size katkısı çok fazla olacağına inanıyorum, ufkunuz genişler, her geçen gün daraltmaya çalıştıkları hayal gücümüze biraz olsa da etkisi olur. Unutmayalım hayal etmeden hiçbir şey olmaz.
Ek olarak izlemek isteyenler için Marvel sinematik evreniyle paralel olan 6 sezondan oluşan ve hala devam etmekte olan Agents of Shield dizisini öneririm.

Turan ERTAŞ

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.