GENÇ İLTER

SANA MI KİŞİSEL BANA MI GELİŞİM

19.05.2018
388
SANA MI KİŞİSEL BANA MI GELİŞİM
Reklam

Gelişim, yetenek, kişisel, öğrenmek, arttırmak, olumlu, olumsuz daha birçok kelime; eminim size de tanıdık geldi bu kelimeler. Bunlar sözde ‘kişisel gelişim’ adı altında satılan, basılan, yazılan bir sürü kitapta bulabileceğiniz çoğu gerçek olmayan hikâyelerle süslenmiş ve sizi gazlayarak sizin her şeyi yapabileceğinizi söyleyen kişisel gelişim kitaplarında bulabilirsiniz. Artık kitapla da kalmıyor yeni yetme yazarların atasözleri gibi değer gören sözlerinde de sıkça rastlıyoruz şunu yaparsan bu olur bunu yaparsan bu olur.

Hiç kimse bir kalıba sokulamayacağı gibi bir kalıba girmek içinde uğraşmamalı, herkes kendi kalıbını kendisi oluşturmalı. Öncelikle kendimizi araştırmalı, bulmalıyız. Ben neyi severim, nelerden hoşlanırım, aradığım ne? Sorularına cevap aramaya başlayarak yola çıkabiliriz, aradıkça kendimizi tanıyacak tanıdıkça keşfedecek keşfettikçe eksiklerimizi bulacak ve yolumuzu şekillendirmeye başlayacağız ve inanıyorum ki bunları yaparsak kör kütük başkalarının düşüncelerine bel bağlamaktansa kendi göbeğimizi kendimiz kesebiliriz.

Devamında kendimize dair bulgularımız ile kendimizi istediğimiz, aradığımız ve bize ait öz kalıbımıza uygun olacak şekilde şekillendirmeye başlayabiliriz. Unutmadan eklemek istiyorum bu yol kesin yol değil benim naçizane tavsiyem, eleştiri yapayım derken aynı eleştirilere maruz kalmak istemem açıkçası. Çıktığınız bu yolda eminim ki kendinizde çok şey fark ederek birçok özellik bulacaksınız ve bu sizi mutlu edecek yeni araştırmalar için size zemin hazırlayacaktır. Bu yolda elbette ki sıkıntılar ortaya çıkacaktır ama yılmak yok koy vermek yok unutmayın ‘ben bir kalıba uymayacağım kendi kalıbımı oluşturacağım’ diyerek bu yola çıktınız bunu aklınızdan çıkarmayın. Canınız sıkılacak moraliniz bozulacak bunların olmayacağının teminatını değil ben kimse veremez size, ne dedik yılmak yok her olumsuzluktan bile ders çıkarmasını bilmeli karşımıza çıkacak olası sorunlara karşı bile önceden tabiri caizse kendi siperimizi kazmalı, hazırlamalıyız. Bu kadar uğraşın sonunda kimse dört dörtlük özelliklere sahip olmayacak ama uğraşmanın, araştırmanın, aramanın tadına varırsak eğer, biz zaten kendimize bir şey de olsa katmışız demektir.

Son olarak kendimizi keşfettikçe eksiklerimizi daha iyi anlar ve direkt olarak eksiklerimize yönelir yani sorun odaklı çözümler üretebiliriz. Ve unutmamak gerekir hayat uzun bir yol ve bu yolda siz varsınız sadece siz ne dünyada ne evrende sizden bir tane daha yok. Özelsiniz özel kalın.

 

AHMET FURKAN

Reklam
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Cansu Bilir dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş. Yolunuz açık olsun. Tekrar tekrar okuyacağım 👏
    Özelsiniz, özel kalın!

    1. GENÇ İLTER dedi ki:

      Teşekkür ederiz. Desteğinize daima ihtiyacımız var. Sizler için çalışmaya devam edeceğiz 🙂

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.