GENÇ İLTER

SEÇİM ÖNCESİ ‘’MİLLİ’’TARİZM

30.05.2018
415
SEÇİM ÖNCESİ ‘’MİLLİ’’TARİZM
Reklam

Seçimlere çok az bir süre kaldı. Bundan dolayı bu yazımda size Cumhur İttifakı değerlendirmesi yapacağım.

Daha önce birbirlerine ağır hakaretler eden, birbirlerine tazminat davaları açan, neredeyse birbirlerini düşman ilan eden iki lider nasıl oldu da bir araya geldi. Bu ittifak seçimlerde nasıl bir oy potansiyeline sahip bunları inceleyeceğiz.

Toplumun büyük bir kesimi, Sayın Devlet BAHÇELİ’nin, partisi içindeki çözülme karışıklara son vermek ve koltuğunu korumak için Adalet ve Kalkınma Partisi ile ittifak yaptığını öne sürüyor. Peki, sizce bu ne kadar doğru? Bir parti içinde olan sorunu başka bir parti ile ittifak yaparak çözebileceğine inanmak bence siyasi bilgisizliktir. Bundan dolayı Sayın Devlet BAHÇELİ’nin böyle bir düşünce ile bu ittifaka yeşil ışık yaktığını düşünmüyorum. Ayrıca kendi partisinden aday çıkarmayarak iktidara destek çıkmanın ve o partinin adayını desteklemenin, kendi koltuğunu sağlama almak değil tam aksine koltuğunu ve liderliğini zedelediğini düşünüyorum. Kaldı ki İyi Parti’nin kuruluşunda MHP’den istifaların gelmesi ve MHP tabanının bir kısmının Meral AKŞENER cephesine geçmesi de bunun kanıtıdır.

Ancak şu şekilde değerlendirilebilir. İyi Parti’nin kurulmasıyla birlikte tabanda ciddi kayma yaşayan MHP seçim barajının altında kalmamak ve mecliste varlığını sürdürmek amaçlı olarak bu ittifaka yeşil ışık yakmış olabilir. Ve bence Devlet BAHÇELİ bu hareketiyle hem 15 Temmuz sonrası oluşan Yenikapı Ruhu’nun gereğini hem de partisinin meclisteki varlığını sürdürme amacını göz önüne aldığında, bir lider olarak, cesurca davranmıştır.

AKP açısından değerlendirildiğinde ise 7 Haziran ve 16 Nisan sonrası alınan seçim sonuçları pek tatmin etmemiş olacak ki yeni bir çıkar yol olarak bu ittifak seçilmiştir. Ayrıca 15 Temmuz sonrası yapılan operasyonlarda ortaya çıkan mağduriyetler ve AKP tabanının belli bir kısmının partisine küsmesi iktidarın yeni bir taban arayışı içine girmesine yol açtı.

Zamanında ‘Her türlü milliyetçiliği ayaklar altına alan’ bir iktidarın 15 Temmuz sonrası, halka Milli bir şuur aşılaması ve güvenliğimiz için yapılan çeşitli operasyonların da siyaset alanında kullanılmasıyla toplumda karşılığını buldu.

Ekonominin, tarımın, işçinin, emeklinin, öğrencinin gitgide kötüye gittiği, eğitim sistemimizin vasatlara indiği, dövizin her gün yeni bir rekor kırdığı bu dönemde seçimlere giderken Milliyetçilik anlayışının ortaya çıkması tam da bundandır diye düşünüyorum.

Dolayısıyla AKP’nin ‘Milli’tarizm’i toplumda tam manasıyla karşılık bulması ve tabandaki kaymayı önlemek amaçlı birlik beraberlik mesajları, seçim öncesi MHP ittifakıyla taçlandırılmış oldu. Yani iki parti de karşılıklı çıkarlar için güzel bir ittifak oluşturdu.

Anketlerde seçimlerin ikinci tura kalma ihtimalinin yüksek olduğu görülüyor. Ancak bizim milletimizin neler yapabileceği de ortadadır. Bundan dolayı seçime katılan her adayın, kendini ciddi anlamda anlatabilmesi gerekir. Ayrıca yurttaşlarımızın; milliyetçi söylemlere göre oy vereceğini düşünmüyorum. Sonuçta Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her birey ülkesi için bir şeyler yapmaya çalışıyor. Herkes vatanını seviyor. Bundan dolayı siyaset ‘Milli’tarizm’ine pek aldırış edeceklerini düşünmüyorum.

Şimdiden seçimlerin vatana ve millete hayırlı olması dileğiyle. Saygılarımla

Şerif Emre AK

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.