GENÇ İLTER

SU: BİR MUCİZE

SU: BİR MUCİZE
Reklam

 

SU BİR MUCİZE

Su’yun değerini ve bizler için ne kadar önemli olduğunu anlatmak abesle iştigal gelebilir…

Su en başta Hijyen ve temizlik olmak üzere hayatımız için olmazsa olmaz bir doğal kaynak…

Mars başta olmak üzere Dünya dışında başka gezegenlerde hayat olup olmayacağının tayini için bile, Su’yun varlığının belirleyici olmasına bu sebeple şaşırmamak gerek…

Peki Su sınırsız bir kaynak mıdır? Su’yun kıymetini ne kadar biliyoruz? İlerleyen yıllarda susuzluk sorunu ile karşı karşıya gelme riskimiz var mı?

Bu sorular hayatımızı ve aktüel gündemimizi ne kadar meşgul etmese de, geleceğimiz ve bizden sonraki kuşakların geleceği için hayati derecede öneme sahip..

Suyumuz Tükeniyor…

Suyumuz Tükeniyor… Dünya’da artan nüfus artışı, iklim değişikliği, Dünya ekonomisinin büyümesi gibi sebeplerle suyumuz gittikçe azalıyor. Bireysel olarak bu parametrelere etki şansımız yok ancak Su’yun azalmasının bir başka sebebi daha var, o da Bilinçsiz Su tüketimi ve İsraf…

Geçtiğimiz günlerde Cüneyt Özdemir’in yayınına katılan ” Finish Su Endeksi” nin kurucularından Tarık Bayar’ın paylaştığı verilere göre; Istanbul’da kişi başı su tüketimi olması gerekenden iki kat fazla… Bayar’ın paylaştığı verilere göre; İstanbul’da kişi başına düşen 100 Litre kullanım hakkı olmasına rağmen, ortalama gerçekleşen kullanım 200 Litre… Burada tasarruf’un önemine dikkat çeken Bayar,  sadece bulaşık makinesi kullanımı ile haftada İstanbul özelinde 23 milyon hanede toplam 250 milyon ton kadar Su’yun tasarruf edilebileceğine örnek veriyor.

Peki önlem alıp tasarruf yapmazsak ne olacak?

Su’yun önemini kavramayıp, bilinçsizce ve özen göstermeden su tüketmeye devam edersek, yakın gelecekte ve özellikle de yaz mevsimlerinde su kesintileri ile karşılaşmamız, şuan ki tabloya göre oldukça muhtemel görünüyor.

Susuzluk’un ileri boyutlarda yol açacağı en büyük sorun ise “Sıfır Günü” diye tabir edilen ” Su Kıtlığı “…  2018 yılında Cape Town’da yaşanan bu durum sebebiyle, su karne ile dağıtılmış ve insanlara günlük 25 Litre su verilmişti. Sadece bir sifon çekimi ile yaklaşık 8 -10 litre Su’yun akıtıldığını göz önünde bulundurursak, söz konusu vaziyetin vehametini daha rahat anlayabiliriz.

FINISH SU ENDEKSİ BİLİNCİ

Su’yun değerini ve ne kadar kaldığını yarınınsuyu.com adresinden “Finish Su Endeksi” ne bakarak her gün kontrol edebilirsiniz. Sitede günlük su tüketiminizin ne kadar olduğunu öğrenmek isterseniz, “Su Ayak İzi” testini yapabilirsiniz.

Türkiye ‘nin şuan ki endeksi 85 puan düzeyinde.. 85 puan orta düzeyde “Su Stresi” anlamına geliyor. Endesk’e göre 70 puan düzeyi su kıtlığı olarak , 100 puan ise su stresi altında olmamayı ifade ediyor. 130 puan düzeyi ise su bolluğu demek.. Bu sebeple alacağımız tasarruf tedbirleri ile su tüketimimizi azaltarak endeksi 100 puan seviyesine yaklaştırarak su stresimizi azaltabilir, kendi geleceğimizi ve bizden sonraki nesillerin su geleceğini güvence altına alabilir ve “Su Sorunu” hakkında yapılan ve yapılacak olan teknolojik çalışmalara zaman kazandırabiliriz..

Unutmayalim ki Dünya bize atalarımızdan miras kalmadı. Biz onu torunlarımızdan ödünç aldık. Dünya’yı ve tüm kaynakları bilinçsizce ne tüketmeye ne de yaşanılamaz bir yer hâline getirmeye hakkımız var. Çünkü bizden sonra da bu gezegende hayat devam edecek, ve bizim almadığımız tedbirlerin dietini başta kendi çocuklarımız ve torunlarımız olmak üzere tüm insanlık ödeyecektir.

 

Onur Oruç

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.