GENÇ İLTER

Tarih 16 Mayıs 1919…

18.05.2018
389
Tarih 16 Mayıs 1919…
Reklam

Güzel ülkemiz işgal altında,emperyalist güçler tarafından(İngiltere,Fransa,Yunanistan,İtalya) dört bir tarafı dağıtılmış vaziyette.Devletin başındakiler memleketi satma peşinde,zamanın bazı ilerici aydınları en iyi mandayı ararken,bu zamana kadar aşını paylaşan farklı milletlerden halk birbirini boğazlamakta.Anlayacağınız umut üretecek çok da bir şey yok.Ama mücadele olmadan umudun zaten olamayacağını bilen bireleri olsa gerek ki 16 Mayıs 1919 günü Anadolu’ya geçme kararı aldı.Tam o esnada Mustafa Kemal’e Samsun ve çevresindeki çetelerin dağıtılması emri verildi. Zaten Anadolu’ya geçme planı olan Mustafa Kemal bu görevi hiç düşünmeden hemen kabul etti. Fakat Rauf Orbay Paşa Mustafa Kemal’e İngilizlerin Bandırma gemisini Karadeniz sularında batırma planları yaptıklarını söyledi. Söyledi ama onun ve hiç kimsenin bilmediği bir şey vardı o sarı saçlı mavi gözlü dev yiğit kafasına koymuştu birkere. Ne pahasına olursa olsun Anadoluya geçilecek ve vatan düşman işgalinden kurtulacaktı. 16 Mayıs sabahı Bandırma vapuru İstanbuldan yola koyuldu ve farklı bir rotadan Samsuna ulaştı. Mustafa Kemal ve arkadaşları rotayı değiştirmiş,İngilizler karadenizde batırmayı planladıkları Bandırma vapurunu bulamamışlardı. Ve tarih 19 mayıs 1919 Atatürk ve beraberindeki 18 silah arkadaşı sabaha karşı Samsuna ayak bastılar. Güneş adeta kurtuluş savaşını müjdelercesine doğuyordu ufuktan. Bu tarihle birlikte Türk’ün destanı olan Kurtuluş Mücadelesi’nin ilk adımı Mustafa Kemal tarafından atılmış oldu.

Peki Atatürk Türkiye Cumhuriyeti için böylesine önemli olan bir günü neden gençliğe emanet etti ? Çünkü: ‘Bütün ümidim geçliktedir’ diyen Atatürk 99 yıl öncesinden Türk milletini muasır medeniyetler seviyesine çıkaracak olan ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç ve parlak fikirler olduğunu görüyordu.

Bu güvenin ve sorumluluğun bilincinde olan gençler olarak ilerlemek,ilerletmek,sorgulamak ve sorgulatmak için elimizi taşın altına koyuyoruz.Bu cesaretemizi de lise hayatında baskı ve umutsuzluk içinde gazete çıkaran Mustafa Kemal’den alıyoruz.Özellikle biz geçlere bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkmak ve onu daha ileriye taşımak için bu manidar günde GENÇİLTER olarak yola çıkmış bulunuyoruz.

Lokman CEYLAN

 

 

 

Reklam
BİR YORUM YAZIN

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.