GENÇ İLTER

WILHELM SCHMID- MUTSUZ OLMAK Bir Yüreklendirme

25.08.2019
430
WILHELM SCHMID- MUTSUZ OLMAK Bir Yüreklendirme
Reklam

Çağımızın hastalığı; mış gibi yapmak: Sağlıklıymış gibi, seviyormuş gibi, çalışıyormuş gibi, mutluymuş gibi… İnsanı istemsizce içine çeken bu gösteriye, diktatörce dâhil olmak zorunda bırakıldığı günümüzde, mana yerine maddenin ön plana geçmesi kaçınılmazdır. İlk bakışta ihtiyacımızın, insanların mutluluğumuzu görmesi ve buna ortak olması gerektiği düşünülürken, bu durumun zamanla bizi tatmin edemediğini fark etmek insanoğlunu yeniden bir hezimete uğratmıştır. Sürekli bir mutlu olma, bunu insanlara gösterme, insanlar tarafından kabul görme çabası içinde yaşanılan hayatlar, büyük mutsuzluk ve umutsuzluk içinde son bulmaktadır. Yazar kitapta bu durumu irdelemektedir biraz da. İnsan neden kesintisiz bir mutluluğun var olabileceğini düşünerek bunun peşinden koşar? Sürekli bir mutlu olma durumu söz konusu olabilir mi? Bu durumun bize faydaları ve zararları nelerdir? Tüm bu sorular ışığında, okuyucunun aklında pek çok soru işareti bırakarak devam ediyor kitap ilk sayfasından son sayfasına kadar. Yazarın kendi deyimiyle, bu kitap biraz da mutsuzların kitabı, mutsuzlara yazılmış bir kitap. Mutluluğun gerçek manasına ışık tutan, olanı da olması gerekeni de doğru bir şekilde irdeleyen yazar, mutsuzlukla yaşamanın güzelliğinden, insanı nasıl olgunlaştırdığından bahsederek bazı reçeteler de sunmaktadır. Çünkü bir varlığın, kavramın, durumun anlamını en iyi onun zıddı ortaya koyar. İnsan hastalıksız sağlığın, acısız hazzın gerçek anlamını kavrayamaz. İşte elimizdeki kitapta yazar, arkasında duran okyanustan bir avuç su serpmekte bize doğru. Gerisi de,  hayatı derinlemesine sorgulayarak, fanatikçe mutluluğa sahip olmaya çalışmadan,  anlamlı bir yaşam sürmemize, yani bize kalmaktadır.

Beyza Sapil

“ Kimileri, mutsuz olduklarında onları anlam ve samimiyetle kuşatan uzamı, vatanda bulurlar. Başkaları içinse o uzam, kimsenin onları tanımadığı, dolayısıyla görünüşü kurtarmak için bir şey yapmaları gerekmeyen yabancı ellerdir, daha ziyade. Bir ilişki ve bağ geliştirebileceğiniz hiçbir insan yoksa belki de sizi çok duygulandıran ve bakımınıza muhtaç bir hayvan vardır, böylece mutsuzluk halinin ortasındayken hayat yeniden bir anlam kazanır. Bir bahçeye bakmak veya sadece balkondaki veya pencere pervazındaki bir bitkiyle meşgul olmak, yardımcı olur insana, çünkü doğadaki oluş ve tükeniş döngüsü, modern kültürün süratle geçip giden düz çizgisel zamanına kıyasla, bir melankoliğin kendini daha fazla yurdunda hissedeceği bir zaman formunu temsil eder.” 

                                                                                                                     Wilhelm Schmid

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.