GENÇ İLTER

YEMELİK TOPRAK

26.06.2020
650
YEMELİK TOPRAK
Reklam

Çevrenizde belki duymuşsunuzdur ya da internette gezerken bir haber olarak karşınıza çıkmıştır; “Her Gün 1 Kilo Sabun Yiyor!”, “Bir Avuç Çivi Yemediği Gün Yok”, “Pilav Yer Gibi Toprak Yiyor!” Gibi başlıklar. Bu durum görenlerin aklında bir soru işareti yaratıyor “NASIL?”. Bu başlıkları gördüğünüzde nasıl dediğinizi duyar gibiyim. Nasıl yiyor?, nasıl yani midesi bulanmıyor mu!?, ya hu bu nasıl ölmüyor?… şimdi bu soru işaretinin en azından noktasını sileceğiz. Nasıl yiyor? Peynir ekmek yer gibi yiyor 🙂 elbette cevabım bu değil. Cevabım Pika. Nedir bu Pika? Pika en genel tanımıyla besleyici değeri olmayan, besin olmayan maddeleri yeme tutumudur. Bir çeşit yeme bozukluğudur. Pika’nın sebebi midir sonucu mudur bilinmez bu hastaların bir çoğunda demir eksikliği bulunmaktadır. Demir tedavisinin yine çoğu hastada eksiklikten bile önce sendromu tedavi ettiği görülmüştür. Hastalığın tam olarak görülme sıklığı bilinmese de çocuklarda, hamile kadınlarda ve zeka geriliği olan kişilerde daha sık görüldüğü bilinmektedir. Buraya ufak bir not düşelim; mental retarde(zeka geriliği) çocuklarda en sık görülen yeme bozukluğudur ve retardasyon ağırlaştıkça da şiddeti de artar. Pika DSM-V tanı kriterlerine göre;
A) En az bir ay süreyle, sürekli olarak, besleyici değeri olmayan, besin olmayan maddeleri yeme.
B) Besleyici değeri olmayan, besin olmayan maddeleri yeme tutumu, kişinin gelişimsel düzeyi ile uyumlu değildir.
C) Bu yeme davranışı, kültürel dayanağı olan ya da toplumsal olarak olağan kabul edilebilecek bir uygulama değildir.
D) Bu yeme davranışı, başka bir ruhsal bozukluk bağlamında ortaya çıkıyorsa (örn. Anlıksal Yeti Yitimi [Anlıksak Gelişimsel Bozukluk], Otizm açılımı kapsamında bozukluk, şizofreni), ayrıca klinik değerlendirmeyi gerektirecek denli ağırdır. Diye geçer. Size bu konu hakkında iki güzel önerim var. Carlo Mirabella-Davis’in ilk uzun metrajlı filmi olan Swallow’u izleyebilirsiniz. Dennis Didaudio’nun “Paranoyak [Ruh Sağlığından Şüphe Duyanların El Kitabı]” adlı kitabında pika sendromu ile ilgili bölümü okuyabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim. İncelememi istediğiniz başka bir psikolojik konu varsa lütfen yorum kısmında belirtiniz.

Evde Kal Sağlıcakla Kal! 🙂

 

Esma Nur SEVİM

Reklam
BİR YORUM YAZIN

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

GENÇ İLTER © Tüm Hakları Saklıdır. - 2021
Tüm haklarımız tarafımızca korunmaktadır. Bu siteden hiçbir yazı veya makale izinsiz kopyalanamaz çoğaltılamaz.